O stronie

Świta tylko wtedy, gdy jesteśmy tego świadomi

Thoreau

I. Na Takości od 2014 r. pojawiają się wybrane pod kątem prostoty, przekory czy przenikliwości teksty o: buddyzmie, zen, adwaicie, myślach, jaźni, wolnej woli, rzeczywistości…

Może przydadzą się i pomogą polskojęzycznym poszukiwaczom prawdy, szczęścia, spełnienia i sensu zauważyć pewne (nie)oczywiste oczywistości lub też o nich przypomną:

Tat Tvam Asi

II. Od 2019 r. dołączyła do Takości nowa część, równie (nie)ważna i jak najbardziej związana z powyższym. Spogląda ona, głównie buddyjskim okiem, na nasze traktowanie innych – bardziej, mniej i w ogóle niehumanoidalnych – istot oraz skupia się na jednej ze związanych z tym możliwości. Określa się ją mianem „weganizmu” i da się ją opisać jednym zdaniem – czy na świecie będzie mniej cierpienia dlatego że żyliśmy, czy dlatego że umarliśmy…?

Uwaga techniczna: zawartość Takości to przede wszystkim tłumaczone przez jej redaktora niedługie teksty różnych, obcojęzycznych autorów. 
Wydaje się, że pomimo ich poznawczo-pobudzająco-przebudzająco-kojących przymiotów nie wszystkie dostępne są w polskojęzycznym necie, stąd też próba przybliżenia ich użytkownikom języka Schulza i Szymborskiej.
Gdy tylko to możliwe podane są odniesienia do źródeł.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s