w co wierzą buddyści?

Cierpienie, choroba, starzenie się i śmierć są integralną częścią życia każdej czującej istoty ale cierpienie tworzone jest przez nasze własne przywiązanie i lgnięcie

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie: „W co wierzą buddyści”, ponieważ buddyzm jest w rzeczywistości zbiorem religii, które rozwinęły się i ewoluowały w różnych częściach świata, w różnych okresach historycznych. To tak, jakby zapytać: „W co wierzą monoteiści?”. Odpowiedź będzie bardzo różna w zależności od tego, czy mówimy o żydach, chrześcijanach czy muzułmanach, nie wspominając o wszystkich różnych szkołach i denominacjach w każdej z tych grup.

Możemy powiedzieć że założenia i praktyki każdego rodzaju buddyzmu wywodzą się z nauk historycznego Buddy, indyjskiego księcia, który żył między czwartym a szóstym wiekiem p.n.e. (uczeni debatują nad dokładnym okresem). Budda – imię, które otrzymał później, oznacza „przebudzony” – wyruszył by poszukiwać wyzwolenia z samsary – cyklu cierpienia i ponownych narodzin. Osiągając oświecenie, Budda znalazł trwałe, bezwarunkowe szczęście. Nawet choroba, starzenie się czy śmierć nie mogą go zakłócić. Resztę życia spędził na nauczaniu ludzi o ścieżce praktyki, która może doprowadzić ich do tej samej wolności.

Budda nauczał, a buddyści do dziś wierzą, że niezadowolenie i cierpienie, choroba, starzenie się i śmierć są integralną częścią życia każdej czującej istoty, ale cierpienie tworzone jest przez nasze własne przywiązanie i lgnięcie. Chcemy, aby rzeczy były tak jak chcemy by były (i takimi pozostały), a kiedy sprawy nie układają się według naszych życzeń, nadal obstajemy przy swoich oczekiwaniach i tym samym sprawiamy sobie ból. Każda z naszych myśli i czynów ma swoje konsekwencje: albo stwarza dla nas dalsze cierpienie albo je łagodzi. Ten łańcuch przyczyn i skutków znany jest jako karma.

Ważne jest, aby zrozumieć, że tak jak własnym wysiłkiem tworzymy własne cierpienie, tak samo możemy je zakończyć. Wyjściem z tego cyklu jest ścieżka praktyki [szlachetna ośmioraka ścieżka], dzięki której możemy rozwijać etyczne zachowanie, koncentrację i mądrość. Kiedy w pełni rozwiniemy te atrybuty w nas samych, mogą one doprowadzić do przebudzenia i uwolnienia od cierpienia. Każdy z nas ma zdolność sprawienia, by tak się stało.

tricycle.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s