ty też umierasz

Buddyzm uczy, że myślenie o śmierci jest mądrym sposobem na życie. Nie musimy spędzać żywota medytując w jaskini, aby przygotować się na śmierć i nie musimy czekać na bolesne doświadczenie utraty kogoś, kogo kochamy

Kilka lat temu mój dobry przyjaciel i partner biznesowy udzielił mi wspaniałej lekcji na temat życia. Rozpoznano u niego czerniaka czwartego stopnia i powiedziano, że pozostało mu tylko kilka miesięcy życia. Kiedy jego stan się pogorszył, zapytałem go: „Jak to jest wiedzieć, że umierasz?”. Uśmiechnął się do mnie i powiedział: „To ty mi powiedz! Ty też umierasz”. Miał rację. Obaj umieraliśmy; wszyscy jesteśmy w trakcie umierania.

Buddyzm uczy, że myślenie o śmierci jest mądrym sposobem na życie. Nie musimy spędzać żywota medytując w jaskini, aby przygotować się na śmierć i nie musimy czekać na bolesne doświadczenie utraty kogoś, kogo kochamy (czy sami otrzymać diagnozę z informacją o nieuleczalnej chorobie), aby poprzez wywołany tym szok zacząć naprawdę żyć. Możemy zacząć czynić życie sensownym tu i teraz poprzez zrozumienie, że jego sens nie znajduje się gdzieś tam, czekając aż go ktoś  odnajdzie – jest on w tobie, czekając aż go przywołasz do istnienia.

Lubię stosować poniższą technikę, aby śmierć była w moim umyśle zawsze obecną kwestią. Zadaj sobie pytanie: „A co, gdybym wiedział, że dzień dzisiejszy będzie ostatnim dniem mojego życia? Jak wpłynęłoby to na moje odnoszenie się do wszystkich, z którymi dziś rozmawiam?”. Następnie odwróć to pytanie: „A co, gdybym wiedział, że osobie, z którą rozmawiam, pozostał tylko jeden dzień życia? Czy zmieni to sposób w jaki odnoszę się do tej osoby?”.

Noah Rasheta, w: "No-Nonsense Buddhism for Beginners: Clear Answers to Burning Questions About Core Buddhist Teachings”
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s