8. właściwa koncentracja

Ósma zasada na ścieżce, właściwa koncentracja, odnosi się do rozwoju siły mentalnej, która występuje w naturalnej świadomości, choć w stosunkowo małym natężeniu, a mianowicie do koncentracji.

Koncentracja w tym kontekście oznacza jednopunktowość umysłu, czyli stan, w którym wszystkie zdolności mentalne łączą się i kierują na konkretny obiekt. W przypadku ośmiorakiej ścieżki właściwa koncentracja to zdrowa koncentracja, czyli koncentracja na zdrowych myślach i działaniach. Preferowaną metodą buddyjską dla rozwoju właściwej koncentracji jest praktyka medytacji. Poprzez tę praktykę czymś naturalnym staje się użycie koncentracji o wyższym stopniu natężenia także w codziennych sytuacjach.

(to ósmy i ostatni element ośmiorakiej ścieżki)


Co oznacza „właściwe”?

Ośmioraka Ścieżka jest zwykle przedstawiana jako lista rzeczy, które są „właściwe” – Właściwy pogląd, Właściwe intencje itd. W naszych XXI-wiecznych uszach może to brzmieć trochę orwellowsko.
Słowo tłumaczone jako „właściwe” czy „należyte” to samyanc (w sanskrycie) lub samma (w pali). Słowo to budzi takie konotacje jak: „mądry”, „trafny”, „zdrowy”, „umiejętny” i „idealny”. Opisuje także coś, co jest kompletne i spójne. Słowo „właściwe” nie powinno być brane za przykazanie typu: „Zrób tak, bo jeśli nie, to jesteś w błędzie”. Tak naprawdę aspekty tej ścieżki są bardziej podobne do zaleceń lekarza.
Barbara O’Brien
https://www.thoughtco.com/the-fourth-noble-truth-450091
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s