myśli to nie fakty

Myśli to nie fakty, to zdarzenia mentalne, które pojawiają się w umyśle i zależą od naszego nastroju

Następnym razem gdy twój umysł zacznie wyciągać wnioski, które niechybnie wpędzą cię w spiralę depresji lub lęku, zwróć uwagę na to, gdzie miałaś głowę w chwili dokonywania takiej właśnie interpretacji.

Tak więc czekasz sobie na korytarzu, a twój umysł krąży wokół tego, jaki masz kiepski dzień i że w ogóle życie nie zmierza w kierunku, w jakim byś sobie życzyła. Twoja przyjaciółka mija cię i chociaż pomachałaś ręką na przywitanie, patrzy tylko na ciebie i po prostu idzie sobie dalej!

Zanim przejdziesz do dalszej lektury, poświęć chwilę na przeanalizowanie tego, co stało się w twoim umyśle. Możliwe że w związku z negatywnymi emocjami pojawiły się różne myśli:

  • „Co takiego złego zrobiłam?”
  • „Jestem do niczego”
  • „Wiedziałam! Nikt mnie nie lubi”
  • „Co z nią jest, do cholery?!”
  • „Co się dzieje?”

No dobrze… A teraz powiedzmy, że twój szef właśnie powiedział ci, że wykonałaś fantastyczną pracę i że dostaniesz 15% podwyżki i dodatkowy tydzień wakacji. To świetna wiadomość… I gdy tak twój umysł krąży wokół wszystkich tych rzeczy, które w wyniku tego polepszą twe życie, nadchodzi twoja przyjaciółka i gdy machasz jej ręką na przywitanie, po prostu mija cię i idzie sobie dalej!

Co teraz przychodzi ci do głowy? Różni ludzie mogą widzieć to wydarzenie w różny sposób:

  • „Ciekawe, co z nią nie tak”
  • „Mam nadzieję, że wszystko u niej w porządku”
  • „Może mnie nie zauważyła”

To samo zdarzenie, inne wydarzenie poprzedzające i nastrój, inna interpretacja. Całość można podsumować tak: myśli to nie fakty, to zdarzenia mentalne, które pojawiają się w umyśle i zależą od naszego nastroju. W tym przypadku, w zależności od wydarzenia poprzedzającego, prowadzą albo do nastroju czy też odczucia przygnębienia, albo do ekscytacji.

Następnym razem gdy twój umysł zacznie wyciągać wnioski, które niechybnie wpędzą cię w spiralę depresji lub lęku, zwróć uwagę na to, gdzie miałaś głowę w chwili dokonywania takiej właśnie interpretacji. Co wydarzyło się tuż przedtem? Tam mogą kryć się wskazówki co do tego, dlaczego twoja interpretacja była właśnie taka a nie inna.

Elisha Goldstein, na podstawie Mindfulness & Psychotherapy
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s