6. właściwy wysiłek

Należyty wysiłek można traktować jako warunek wstępny pozostałych zasad Ścieżki. Bez wysiłku, który sam w sobie jest aktem woli, nie dokona się niczego, z drugiej zaś strony wysiłek źle ukierunkowany będzie odrywał umysł od jego zadań, co przyniesie w rezultacie pomieszanie i konfuzję. Właściwy wysiłek oznacza gotowość dołożenia tylu starań ilu trzeba, by móc żyć zgodnie ze Szlachetnymi Prawdami i Ośmioraką Ścieżką.

Niektórzy z nas mają tendencję do szacowania, na jaki wysiłek będą chcieli się zdobyć, co skutecznie uniemożliwia im uczestniczenie w wielu szlachetnych przedsięwzięciach, niewartych ich zdaniem takiej fatygi. Właściwy wysiłek to podejście typu: „Nie dbam o to, ile wysiłku będzie mnie to kosztować i tak to zrobię!”. W tym znaczeniu on jest fundamentem właściwej intencji.

Mentalna energia, wydatkowana na właściwy wysiłek, zostaje przekształcona w samodyscyplinę, szczerość i współodczuwanie. W przeciwnym przypadku ta sama energia mogłaby zostać przeistoczona przez występną stronę natury ludzkiej w pożądanie, agresję i przemoc. Należyty wysiłek gwarantuje, że ta energia mentalna znajdzie swe ujście w zdrowy sposób. Stąd też osoba przebudzona praktykuje właściwy wysiłek poprzez: a) zapobieganie powstawaniu szkodliwych stanów umysłu, b) unikanie szkodliwych stanów, gdy już powstały, c) rozwijanie zdrowych stanów, jeśli jeszcze zaistniały i d) podtrzymywanie zdrowych stanów, które już się pojawiły.

(to szósty element ośmiorakiej ścieżki)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s