6. właściwy wysiłek

Należyty wysiłek można traktować jako warunek wstępny pozostałych zasad Ścieżki. Bez wysiłku, który sam w sobie jest aktem woli, nie dokona się niczego, z drugiej zaś strony wysiłek źle ukierunkowany będzie odrywał umysł od jego zadań, co przyniesie w rezultacie pomieszanie i konfuzję. Właściwy wysiłek oznacza gotowość dołożenia tylu starań ilu trzeba, by móc żyć zgodnie ze Szlachetnymi Prawdami i Ośmioraką Ścieżką.

Niektórzy z nas mają tendencję do szacowania, na jaki wysiłek będą chcieli się zdobyć, co skutecznie uniemożliwia im uczestniczenie w wielu szlachetnych przedsięwzięciach, niewartych ich zdaniem takiej fatygi. Właściwy wysiłek to podejście typu: „Nie dbam o to, ile wysiłku będzie mnie to kosztować i tak to zrobię!”. W tym znaczeniu on jest fundamentem właściwej intencji.

Mentalna energia, wydatkowana na właściwy wysiłek, zostaje przekształcona w samodyscyplinę, szczerość i współodczuwanie. W przeciwnym przypadku ta sama energia mogłaby zostać przeistoczona przez występną stronę natury ludzkiej w pożądanie, agresję i przemoc. Należyty wysiłek gwarantuje, że ta energia mentalna znajdzie swe ujście w zdrowy sposób. Stąd też osoba przebudzona praktykuje właściwy wysiłek poprzez: a) zapobieganie powstawaniu szkodliwych stanów umysłu, b) unikanie szkodliwych stanów, gdy już powstały, c) rozwijanie zdrowych stanów, jeśli jeszcze zaistniały i d) podtrzymywanie zdrowych stanów, które już się pojawiły.

za: The Essence of Buddhism by David Tuffley i The Noble Eightfold Path by Thomas Knierim

Elementy ośmiorakiej ścieżki

  1. Właściwy pogląd
  2. Właściwa intencja
  3. Właściwa mowa
  4. Właściwe działanie
  5. Właściwe zarabianie na życie 
  6. Właściwy wysiłek
  7. Właściwa uważność
  8. Właściwa koncentracja

Co oznacza „właściwe”?

Ośmioraka Ścieżka jest zwykle przedstawiana jako lista rzeczy, które są „właściwe”: właściwy pogląd, właściwe intencje itd. W naszych XXI-wiecznych uszach może to brzmieć trochę orwellowsko.
Słowo tłumaczone jako „właściwe” czy „należyte” to samyanc (w sanskrycie) lub samma (w pali). Słowo to budzi takie konotacje jak: „mądry”, „trafny”, „zdrowy”, „umiejętny” i „idealny”. Opisuje także coś, co jest kompletne i spójne. Słowo „właściwe” nie powinno być brane za przykazanie typu: „Zrób tak, bo jeśli nie, to jesteś w błędzie”. Tak naprawdę aspekty tej Ścieżki są bardziej podobne do zaleceń lekarza.

Barbara O’Brien

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s