Tagi

, ,

Gdybyśmy tylko mogli sprawić, żeby inni bardziej liczyli się z nami, byli mniej wkurzający, bardziej sumienni, żeby liczyli się z naszym zdaniem…
Jak często chciałaś zmienić innych ludzi tak, żeby byli lepsi? Żeby byli lepszymi małżonkami, dziećmi, współlokatorami, współpracownikami, pracownikami? Chcemy, żeby nasze dzieci uczyły się pilniej, sprzątały po sobie, żeby nasi małżonkowie liczyli się z nami, nasi współpracownicy byli punktualni, nasi współlokatorzy byli czyśćsi, nasi krewni zdrowsi, tak więc próbujemy ich zmienić.
Ile razy nam się to udało?
Ludzie nie chcą się zmieniać. I nie możemy ich zmusić, żeby się zmienili. To źródło niekończącej się frustracji, zarówno dla nas, jak i dla osoby, którą próbujemy zmienić.
Zamiast tego możemy zmienić:

  1. Nasze reakcje na ich poczynania. Jeśli ktoś jest frustrujący, możemy poszukać w nich coś, za co będziemy im wdzięczni, że to posiadają. Możemy widzieć ich zalety, a nie wady. Możemy zmienić nasze wobec nich oczekiwania i na przykład akceptować ich za urok, jaki roztaczają.
  2. Nasze intencje wobec nich. Zamiast chcieć ich zmienić, możemy zaoferować im naszą pomoc, nie licząc jednak na to, że zechcą ją przyjąć. Możemy wskazać im drogę, nie wymagając jednak by nią kroczyli.
  3. Bycie dla nich przykładem. Jeśli ktoś się złości cały czas (i nie podoba ci się to), zamiast samemu zacząć się złościć, daj przykład. Jak mają odreagować frustrację, jeśli nie złością? Pokaż im. Bądź spokojny. Bądź czuły i łagodny i współodczuwający.
  4. Nas samych. Spróbuj zmienić samą siebie, a zobaczysz jakie to łatwe. Tak naprawdę to dość trudne. Spróbuj zmienić swoją dietę albo to, jak reagujesz na ludzi. O tym, że da się to zrobić, można powiedzieć wszystko, tylko nie to, że jest to łatwe. Jeśli nam samym ciężko się zmienić, dlaczego mamy oczekiwać tego od ludzi wokół i denerwować się, kiedy tego nie robią? Dlaczego mają zmienić się wszyscy, tylko nie ty? Dlaczego nie zmienić się i zaakceptować rzeczywistość otaczającego nas świata, zamiast oczekiwać, że świat nagnie się do naszych oczekiwań?

Jeśli skupimy się na tych czterech rzeczach, zamiast próbować zmienić ludzi, będziemy o wiele szczęśliwsi. I nasze układy z innymi niezmiernie się polepszą. Czy nie jest to warte naszego wysiłku?

(leo babauta)

Reklamy