rzeczywistość tej chwili

Myślimy o sobie jak o niezmiennej jednostce, lecz to, czym jesteś w tej chwili różni się od tego, czym byłeś przed przeczytaniem tego tekstu. A tamto różniło się od tego, co obudziło się tego ranka

Podczas gdy tu siedzisz i czytasz to, zrób sobie przerwę i rozszerz swoją świadomość poza komputer/telefon… Jaka jest rzeczywistość tej chwili? Czytasz i jest też cały szereg rzeczy, które chciałbyś zrobić na komputerze, no tak… ale jest też twoje ciało. Jak je odczuwasz? Jest wokół ciebie przestrzeń, może też jacyś ludzie. Niedaleko jest też przyroda. Zrób sobie pauzę, by stać się świadomym rzeczywistości tej konkretnej chwili.

W miarę jak mija dzień, często stresujemy się w związku z tymi wszystkimi rzeczami, które musimy zrobić i tymi, których nie robimy. Martwimy się o to, jak wszystko ułoży się w przyszłości i odkładamy rożne sprawy na potem, gdyż obawiamy się, że nas przytłoczą. Czujemy, że nie jesteśmy dość dobrzy, porównujemy się do innych, nie dorastamy do jakiegoś tam ideału. Odtwarzamy w myślach dawno odbytą rozmowę.

To wszystko jest w naszych głowach, lecz to fantazjowanie. Rzeczywistość tego konkretnego momentu jest taka, że u ciebie wszystko jest OK. A właściwie lepiej niż OK – jest tak wiele rzeczy, za które możesz być wdzięczny w tej właśnie chwili. I są też rzeczy szczególne, istniejące tylko teraz, w tym momencie. Otaczające cię dźwięki, kolory, kształty i zapachy nigdy więcej nie zaistnieją w takim właśnie zestawie.

Ty sam bez przerwy się zmieniasz. Myślimy o sobie jak o niezmiennej jednostce, lecz to, czym jesteś w tej chwili różni się od tego, czym byłeś przed przeczytaniem tego tekstu. A tamto różniło się od tego, co obudziło się tego ranka, gdyż różne rzeczy wpłynęły na ciebie i zmieniły, w większym lub mniejszym stopniu. Tak samo „ty”, które istnieje akurat teraz, za chwilę zmieni się pod wpływem składników następnej chwili. „Ty” z teraz już nigdy nie zaistnieje ponownie!

Taka jest wciąż zmieniająca się, nietrwała natura „ciebie”. W istocie rzeczy wszystko wokół wciąż się zmienia, niekiedy nie w tak oczywisty sposób. Każdy wokół ciebie się zmienia. Każda chwila to płynna migawka nietrwałych, zmieniających się, oddziałowujących na siebie wzajemnie cząstek. Taka właśnie jest rzeczywistość tej chwili. Nie przegap jej. I świadomość tego jest w twoim zasięgu przez cały czas. W ciągu dnia, kiedy zaczniesz się martwić i pogubisz w zadaniach, zadaj sobie to pytanie: Jaka jest rzeczywistość tej chwili?

Leo Babauta
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s