kto nas wyzwoli?

Każdy z nas ma przed sobą wielkie zadanie. Po jego zakończeniu nie będziemy tymi, na których wyglądamy i staniemy się inni, niż byliśmy.

Zazwyczaj mamy do czynienia z różnymi obowiązkami, różnimy się też umysłem i ciałem. Jednak na ludzkości, jako całości, spoczywa to samo brzemię, wspólne wszystkim i nie ograniczone do jakiejś konkretnej osoby czy grupy ludzi. Zanim przejdziemy do szczegółów zastanówmy się, czy istnieje jakaś specyficzna forma zachowania, którą powinniśmy przyjąć.

Możemy czuć się zbici z tropu, zdenerwowani lub też też nie w sosie, nie tylko w związku z tym, jak zarabiamy na życie, lecz także w odniesieniu do wiedzy, którą dysponujemy i tego, co posiadamy. Jeśli będziemy czuć się lekko, wolni od tego, co mamy, co myślimy i co próbujemy osiągnąć, to naprawdę jesteśmy szczęściarzami. Jeśli jednak nie potrafimy poczuć się wyzwolonymi, to wówczas wręcz przeciwnie – pogrążymy się w cyklu narodzin i śmierci, wciąż stając się i nie osiągając wolności.

To, co nazwaliśmy zadaniem, to praca samowyzwolenia od wszystkiego tego, co posiadamy. A co posiadamy, czym skutkuje ten ciężar i co nas wyzwoli? Mamy nadzieję, że pomoże nam lub postawi nas na nogi coś z zewnątrz. Jednakże w grę wchodzi tylko wysiłek indywidualny, każdego z osobna. Żadna zewnętrzna siła czy też Wyższa Istota nie przyniesie nam ratunku.

Wiara nie może wyzwolić człowieka od niczego, a zwłaszcza nie od niego samego. Tak samo wiedza. Powszechnie sądzi się, że wiedza czyni nas bardziej wyzwolonymi i szczęśliwszymi, jednak im więcej informacji akumulujemy, tym bardziej się do nich przywiązujemy, w przypadku ich braku odczuwając niedosyt.

Pragniemy być szanowani i uznawani przez przyjaciół i społeczeństwo i jeśli posiadamy wiedzę, pojawia się poczucie wyższości. Większość z ludzi daje się złapać w tę pułapkę.

W tekstach buddyjskich istnieje porównanie mnichów posiadających wiedzę do tych, którzy zbierają owoce, nie spożywając ich. W pewnym sensie takie osoby są puste czy też jałowe. Choć, oczywiście, posiadanie wiedzy jest istotne, to jednak równie ważne jest wyzwolenie się od niej. Brzmi to skomplikowanie. Wyzwolenie się od czegoś, co wiemy jest mozolnym zadaniem, jednak musimy tego dokonać.

Dhiravamsa, The Way of Non-attachment
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s