3. właściwa mowa (należyte słowo)

Należyta mowa jest pierwszą zasadą etycznego zachowania na ośmiorakiej ścieżce. Etyczne zachowanie jest postrzegane jako drogowskaz dla moralnej dyscypliny, wspierającej pozostałe elementy ścieżki. Ten aspekt nie jest samowystarczalny, jednakże niezbędny, gdyż mentalne oczyszczenie może dokonać się jedynie poprzez kształtowanie etycznego zachowania.

Waga mowy w kontekście etyki buddyjskiej jest oczywista: słowa mogą zniszczyć lub uratować życie, napytać wrogów lub pozyskać przyjaciół, wszcząć wojnę lub doprowadzić do pokoju.

Budda wyjaśnił sztukę należytej mowy w następujący sposób: a) powstrzymać się od fałszywej mowy, zwłaszcza jeśli idzie o rozmyślne kłamstwo i kłamliwe słowa; b) powstrzymać się od obmawiania i nie używać słów w sposób złośliwy; c) powstrzymać się od ostrych słów, mogących dotknąć lub zranić; i d) powstrzymać się od czczej gadaniny, pozbawionej celu lub głębi.

Mówiąc w sposób pozytywny oznacza to by mówić prawdę, rozmawiać przyjaźnie, w sposób ciepły i miły, i odzywać się tylko wtedy, gdy to konieczne.

za: The Essence of Buddhism by David Tuffley i The Noble Eightfold Path by Thomas Knierim

Elementy ośmiorakiej ścieżki

  1. Właściwy pogląd
  2. Właściwa intencja
  3. Właściwa mowa
  4. Właściwe działanie
  5. Właściwe zarabianie na życie 
  6. Właściwy wysiłek
  7. Właściwa uważność
  8. Właściwa koncentracja

Co oznacza „właściwe”?

Ośmioraka Ścieżka jest zwykle przedstawiana jako lista rzeczy, które są „właściwe”: właściwy pogląd, właściwe intencje itd. W naszych XXI-wiecznych uszach może to brzmieć trochę orwellowsko.
Słowo tłumaczone jako „właściwe” czy „należyte” to samyanc (w sanskrycie) lub samma (w pali). Słowo to budzi takie konotacje jak: „mądry”, „trafny”, „zdrowy”, „umiejętny” i „idealny”. Opisuje także coś, co jest kompletne i spójne. Słowo „właściwe” nie powinno być brane za przykazanie typu: „Zrób tak, bo jeśli nie, to jesteś w błędzie”. Tak naprawdę aspekty tej Ścieżki są bardziej podobne do zaleceń lekarza.

Barbara O’Brien

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s