2. właściwa intencja (należyta myśl)

Właściwa intencja to zobowiązanie się do bycia bardziej świadomą, nastawioną na samodoskonalenie osobą

O ile właściwy pogląd odnosi się do kognitywnego aspektu mądrości, właściwa intencja dotyczy jej aspektu wolicjonalnego, czyli swego rodzaju mentalnej energii, kontrolującej nasze działania.

Istoty ludzkie są stworzeniami wolicjonalnymi, mogącymi dokonywać wyborów. Jednak samo posiadanie takiej zdolności nie oznacza, że dana osoba ją wykorzysta. Zamiast tego może wybrać nie wymagającą wysiłku drogę, na której jej poczynaniami kierować będą niskie instynkty, co nie wymaga zbytniego i świadomego myślenia. Właściwa intencja to inaczej mówiąc zobowiązanie się do bycia bardziej świadomą, nastawioną na samodoskonalenie osobą. W oparciu o to świadome samodoskonalenie przebudzona osoba wytwarza w sobie przestrzeń, w której w sposób świadomy wybiera, chwila po chwili, takie postępowanie, które pomoże jej stać się lepszym człowiekiem.

Istnieją trzy apekty właściwej intencji: a) wyrzeczenie, gdzie postanawiasz opierać się pociągającej sile różnych pożądań, b) dobra wola, gdzie postanawiasz nie pozwalać sobie na uleganie złości i awersji oraz c) łagodność, gdzie postanawiasz nie czynić szkody, nie myśleć ani też nie działać w sposób okrutny, gwałtowny czy agresywny oraz decydujesz się pracować na rozwijaniem w sobie współ-odczuwania.

za: The Essence of Buddhism by David Tuffley i The Noble Eightfold Path by Thomas Knierim

Elementy ośmiorakiej ścieżki

  1. Właściwy pogląd
  2. Właściwa intencja
  3. Właściwa mowa
  4. Właściwe działanie
  5. Właściwe zarabianie na życie 
  6. Właściwy wysiłek
  7. Właściwa uważność
  8. Właściwa koncentracja

Co oznacza „właściwe”?

Ośmioraka Ścieżka jest zwykle przedstawiana jako lista rzeczy, które są „właściwe”: właściwy pogląd, właściwe intencje itd. W naszych XXI-wiecznych uszach może to brzmieć trochę orwellowsko.
Słowo tłumaczone jako „właściwe” czy „należyte” to samyanc (w sanskrycie) lub samma (w pali). Słowo to budzi takie konotacje jak: „mądry”, „trafny”, „zdrowy”, „umiejętny” i „idealny”. Opisuje także coś, co jest kompletne i spójne. Słowo „właściwe” nie powinno być brane za przykazanie typu: „Zrób tak, bo jeśli nie, to jesteś w błędzie”. Tak naprawdę aspekty tej Ścieżki są bardziej podobne do zaleceń lekarza.

Barbara O’Brien

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s